Centrum medyczne - Specjalistyczne badania USG

Urologia

Lek med. Joanna Lisowska (z domu Panaś) - urolog

Schorzenia gruczołu krokowego (prostaty) są jednym z najpoważniejszych problemów u mężczyzn, traktowanych aktualnie jako jedna z chorób populacyjnych. Przerost gruczołu krokowego to bardzo częsty problem pojawiający się już po 5 dekadzie życia (który narasta z wiekiem). Zmiany gruczołu krokowego (powiększenie) powodują ucisk cewki moczowej oraz ujœścia pęcherza moczowego co powoduje utrudnienia w oddawaniu moczu jego zaleganie a często następowe infekcje. Zmiany te jeœli nie są leczone mogą prowadzić do powikłań. Kolejnym istotnym problemem mogącym wystąpić w przerośœniętym gruczole krokowym są zmiany nowotworowe (rak gruczołu) - który współcześœnie z uwagi na możliwoœści diagnostyki i leczenia, jeśœli wykryty odpowiednio wczeœśnie jest chotrobą uleczalną. Diagnostyka USG pozwalająca dokładnie “obejrzeć” gruczoł krokowy oraz testy biochemiczne (ocena poziomu PSA) stanowią doskonałe narzędzia diagnostyczne pozwalające wykluczyć tą niebezpieczną chorobę. Dokładną ocenę gruczołu krokowego oraz pęcherza moczowego i nerek wykonuje lekarz urolog za pomocą specjalistycznego sprzętu diagnostycznego.

USG urologiczne

TRUS - przezodbytnicza ocena gruczołu krokowego. Pozwala na dokładną ocenę wymiarów stercza, oraz ujawnienie ewentualnej patologii w jego zakresie. Wskazaniami do jego wykonania są zmiany patologiczne stwierdzone w trakcie badania palcem przez odbytnicę- asymetria, guzki, stwardnienia, podwyższone stężenie PSA w surowicy krwi, łagodny rozrost stercza-kwalifikacja do zabiegu operacyjnego, diagnostyka niepłodności męskiej, przewlekłe zapalenie stercza.

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na lewym boku. Wprowadza się głowicę Ultrasonograficzną do bańki odbytnicy i następnie ocenia się stercz. Szczególnego przygotowania do badania nie potrzeba, choć wskazane jest wypróżnienie się ze stolca oraz wcześniejsze oznaczenie stężenie antygenu terczowego - PSA. Lekarz wykonujący badanie chętnie odpowie na Państwa pytania.

USG moszny

Badanie to pozwala na ocenę worka mosznowego i jego zawartości tj. jąder i najądrzy. Jest to technika bezbolesna, szybka i małoinwazyjna. Przydatna podczas podejrzenia istnienia patologii w zakresie badania palpacyjnego, poszukiwania zmian nowotworowych oraz łagodnych wymagających weryfikacji w obrazie USG, różnicowanie przyczyny powiększenia jąder- guz, stan zapalny, wodniak, żylaki powrózka nasiennego, przepuklina mosznowa, oraz co bardzo istotne do oceny i ustalenia ewentualnych przyczyn niepłodności męskiej.

Zaufali nam

Wisła Kraków SSA Wisła Kraków SSA
MKS Cracovia SSA MKS Cracovia SSA
Arka Gdynia SSA Arka Gdynia SSA
Korona Kielce SA Korona Kielce SA
WKS Śląsk Wrocław SA WKS Śląsk Wrocław SA
MKS Sandecja MKS Sandecja