Centrum medyczne - Specjalistyczne badania USG

USG Piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi tzw sonnomammografia jest bezbolesną nieinwazyjną techniką wykrywania zmian patologicznych w sutku. Badanie to jest adresowane przede wszystkim do kobiet młodych ( do 40 roku życia) z uwagi na budowę gruczołu piersiowego, w którym w tym wieku przeważa tkanka gruczołowa stanowiąca dobry kontrast dla zmian ogniskowych. USG piersi jest też niezbędnym uzupełnieniem badania mammograficznego - także z uwagi na możliwość częstego jego powtarzania.
Jako badanie profilaktyczne powinno być wykonywane nie rzadziej niż raz na dwa lata ( najlepiej raz do roku) , wskazaniami do natychmiastowego przeprowadzenia badania są wykryte przez Pacjentkę lub lekarza prowadzącego - zgrubienia, guzki, obszary podwyższonego oporu, zniekształcenia ( w tym wciągnięcia skóry sutka) czy nieprawidłowy ( poza okresem karmienia ) wypływ treści z brodawki. Statystycznie ponad 80% wszystkich zmian wykrytych zmian ( o ile są obecne ) to zmiany łagodne natomiast pozostałe 20 % obejmuje zmiany podejrzane. Co nie oznacza ze stanowią zmianę nowotworową. O rozpoznaniu decyduje badanie mammograficzne ( jako poszerzenie badania USG) oraz biopsja.

Lek.med Paweł Jurkiewicz - radiolog

Do badania najlepiej zgłosić się w pierwszym okresie cyklu ( do 10 dnia ) ( choć badania można wykonać także w innych okresach cyklu. Badanie USG wykonuje lekarz wykwalifikowany w kierunku przeprowadzania badania piersi. Badanie polega na przesuwaniu głowicy po piersi ruchami podłużnymi i okrężnymi - kontakt między głowicą a skórą zapewnia specjalny żel. Podczas tej procedury na ekranie monitora powstają obrazy stanowiące odwzorowanie budowy anatomicznej piersi w ten sposób możliwe jest wykrycie zmian litych , płynowych lito- płynowych i zapaleń.
Z uwagi na dobro kobiety w naszej placówce powołaliśmy zespół specjalistów nastawiony nie tylko na ocenę aktualnego stanu zdrowia kobiety, ale który dzięki specjalistycznym testom opracowanym w oparciu o techniki biologii molekularnej potrafi w sposób naukowy przewidzieć ryzyko występowania tych chorób w przyszłości.

Zaufali nam

Wisła Kraków SSA Wisła Kraków SSA
MKS Cracovia SSA MKS Cracovia SSA
Arka Gdynia SSA Arka Gdynia SSA
Korona Kielce SA Korona Kielce SA
WKS Śląsk Wrocław SA WKS Śląsk Wrocław SA
MKS Sandecja MKS Sandecja