Centrum medyczne - Specjalistyczne badania USG

USG Naczyń

Badania naczyniowe :

Badanie tętnic.

Badanie żył

 

Ocena tętnic typowe miejsca oceny to tętnice szyjne naczynia brzuszne ( aorta, tt nerkowe) , oraz tętnice obwodowe ( kończyn górnych oraz dolnych ) . USG z pośród dostępnych technik diagnostyki obrazowej  jest badaniem najbardziej dostępnym i nieinwazyjnym a jednocześnie wnoszącym wiele informacji diagnostycznych. Tak zwana metoda Dopplerowska - która w skrócie polega na śledzeniu ruchu krwi daje możliwość określenia kierunku i szybkości przepływu krwi w czasie rzeczywistym . Ponadto ocenić można szerokość naczyni jego kształt kształt jego ściany itp. Czyli właściwie ocena jest pełna . ważnym ograniczeniem o którym trzeba pamiętać jest spadek jakości obrazowania w przypadku tkanek położonych głęboko i takie przypadki mogą wymagać zastosowania innych metod obrazowania.

Najczęściej badane są tętnice szyjne i kręgowe - zaburzenia przepływu w tych naczyniach powoduje zawroty głowy, nudności i uczucie osłabienia. Ocena przepływu w tętnicach szyi jest bardzo dokładna i daje precyzyjną odpowiedz na temat nasilenia zmian chorobowych. Bóle kończyn oraz ich cierpnięcie i uczucie zimna sa bardzo często następstwem zaburzeń ukrwienia badanie USG pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie i określenie lokalizacji tego typu zmian).

Badanie polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. W przypadku oceny tętnic szyjnych stosowane jest zazwyczaj badanie dynamiczne polegające na ocenie naczyń w różnych pozycjach ciała Pacjenta ( w ruchach rotacji, zgięcia oraz maksymalnego wyprostu).

 

Badania naczyń żylnych stosowane są najczęściej w zakresie kończyn dolnych w przypadkach podejrzenia zakrzepicy lub oceny stopnia niewydolności ( żylaków) -. Ultrasonografia jest najprostszą i bardzo wydajną techniką diagnostyczną pozwalającą na ocenę zmian zarówno w zakresie naczyń powierzchownych jak i głębokich. Możliwa jest ocena kierunku przepływu, wydolności układu zastawkowego szerokość naczyń oraz prześledzenie i ich ewentualnie nieprawidłowych połączeń. USG pozwala także na dokładną ocenę światła naczynia co ma niezwykle istotne znaczenie w monitorowaniu zakrzepicy żylnej. W naszej pracowni powołaliśmy zespół specjalistów którzy oprócz oceny aktualnego stanu naczyń żylnych na podstawie testów biologii molekularnej mogą określić skłonność i prawdopodobieństwo wystąpienia tych chorób w przyszłości co ma znaczenie w określaniu ryzyka  -w przypadku planowanego leczenia podróży itp.

Badanie polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania. Badanie wykonywane jest w pozycji stojącej a następnie leżącej. Lekarz ściska łydkę Pacjenta oraz stosuje kontrolowany ucisk - ma to na celu ocenę stanu naczyń żylnych.

Zaufali nam

Wisła Kraków SSA Wisła Kraków SSA
MKS Cracovia SSA MKS Cracovia SSA
Arka Gdynia SSA Arka Gdynia SSA
Korona Kielce SA Korona Kielce SA
WKS Śląsk Wrocław SA WKS Śląsk Wrocław SA
MKS Sandecja MKS Sandecja