Centrum medyczne - Specjalistyczne badania USG

Ocena stawu łokciowego

Ocena stawu łokciowego: staw łokciowy jest obszarem przyczepu dużych grup mięśniowych przedramienia dlatego u sportowców oraz osób wykonujących czynności precyzyjne a także spotykających się z dużymi obciążeniami jest miejscem powstawania bolesnych zwyrodnień i uszkodzeń (potocznie określanych jako „łokieć golfisty” oraz „łokieć tenisisty”.

Lek med. Kamila Sprężak - radiolog
Lek med. Mateusz Gąciarz- radiolog

W przypadku stawu łokciowego badaniem pierwszego rzutu jest USG gdyż pozwala na obrazowanie wszystkich ( położonych bardzo powierzchownie) struktur miękkotkankowych - ścięgien, więzadeł, torebki stawu, nerwów etc. ( czyli większości struktur). Ponadto w USG możemy oceniać staw w ruchu - i określić tym samym co np. Blokuje ruch i w której jego fazie. Można także określić relatywnie częste niestabilności ( mięśnia trójgłowego ramienia , nerwu łokciowego ) które bywają przyczyną dyskomfortu a często bólu.

Badanie USG stawu łokciowego polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta.

Bardzo ważnym elementem oceny USG łokcia jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać wydolność więzadeł stawu, ruchomość stawu. Oraz zachowanie się elementów miękkotkankowych jak np. Torebki stawowej.

Zaufali nam

Wisła Kraków SSA Wisła Kraków SSA
MKS Cracovia SSA MKS Cracovia SSA
Arka Gdynia SSA Arka Gdynia SSA
Korona Kielce SA Korona Kielce SA
WKS Śląsk Wrocław SA WKS Śląsk Wrocław SA
MKS Sandecja MKS Sandecja