Centrum medyczne - Specjalistyczne badania USG

Ocena stawu barkowego

Ocena stawu barkowego: staw barkowy jest jednym z najbardziej niestabilnych stawów w organizmie człowieka jednocześnie – z uwagi na lokalizację ( połączenie kończyny górnej z tułowiem) stale narażonym na przeciążenia i urazy. Większość schorzeń barku można skutecznie i dokładnie rozpoznać za pomocą badania USG które jest podstawowym i pierwszoplanowym w ocenie zarówno chorób przewlekłych jak i stanów pourazowych. 

W grupie pacjentów młodych najczęściej dochodzi do zmian pourazowych jak przerwanie torebki stawu , urazy więzadeł barku i ścięgien tworzących tzw. „stożek rotatorów. U pacjentów starszych przyczyną bólu sa najczęściej zmiany zwyrodnieniowe w zakresie ścięgien ( np. Zwapnienia stożka rotatorów) oraz zmiany zapalne i uszkodzenia o charakterze przerwania ciągłości zmienionych ścięgien.

Lek med. Kamila Sprężak - radiolog
Lek med. Mateusz Gąciarz- radiolog

Ocena przestrzeni podbarkowej

Zaletą badania USG jest możliwość wykonania testów dynamicznych, które wnoszą wiele informacji nt. stanu stawu barkowego. Uszkodzenia elementów mięśniowych, torebki stawu oraz obecności i nasilenia stanów zapalnych stawu i przestrzeni go otaczających powinna być oceniana w badaniu USG ponieważ jest precyzyjna, prosta i często pozwala rozwiązać dany problem kliniczny.

Obraz nieprawidłowego ruchu - konflikt

Badanie USG stawu barkowego polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta.

Bardzo ważnym elementem oceny USG barku jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać wydolność torebki stawowej, więzadeł oraz ruchomość stawu. Standardowo podczas badania stawu barkowego oceniane są struktury mięśniowe otaczające bark oraz staw barkowo obojczykowy a niekiedy też mostkowo obojczykowy.

Zaufali nam

Wisła Kraków SSA Wisła Kraków SSA
MKS Cracovia SSA MKS Cracovia SSA
Arka Gdynia SSA Arka Gdynia SSA
Korona Kielce SA Korona Kielce SA
WKS Śląsk Wrocław SA WKS Śląsk Wrocław SA
MKS Sandecja MKS Sandecja