Centrum medyczne - Specjalistyczne badania USG

Ocena nadgarstka

Ocena nadgarstka : nadgarstek jest obszarem bezpośrednio przenoszącym obciążenia i skomplikowane ruchy z dłoni ( narządu chwytnego na kończynę górną). Dlatego może być miejscem zarówno zwyrodnień jak i zmian pourazowych. Chociaż statystycznie najczęstszą przyczyną uszkodzeń kości czy tkanek miękkich nadgarstka jest popularny - upadek „na wyciągniętą rękę” oraz różne urazy sportowe. Elementy miękkotkankowe nadgarstka ( jak więzadła ścięgna i nerwy położone przecież powierzchownie wokół tworzących go kości najlepiej jest oceniać za pomocą badania USG (tak jak w innych przypadkach jest to metoda szybka i pozwala na zastosowanie techniki badania dynamicznego - czyli możemy przeanalizować pracę ścięgien czy więzadeł w ruchu. Jest to szczególnie ważne w przypadku obecności blizn lub zmian pourazowych oraz po zabiegowych.

Lek med. Kamila Sprężak - radiolog
Lek med. Mateusz Gąciarz- radiolog

Ponadto przy pomocy USG możliwa jest ocena wszystkich nerwów okolicy nadgarstka których ucisk jest częstym problemem tej okolicy anatomicznej. Badanie USG nadgarstka polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta.

Bardzo ważnym elementem oceny USG nadgarstka jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać ruchomość ścięgien oraz badanie Dopplerowskie za pomocą którego można określić obecność i ewentualne nasilenie stanów zapalnych.

Przeciętne ścięgno kciuka.

Zaufali nam

Wisła Kraków SSA Wisła Kraków SSA
MKS Cracovia SSA MKS Cracovia SSA
Arka Gdynia SSA Arka Gdynia SSA
Korona Kielce SA Korona Kielce SA
WKS Śląsk Wrocław SA WKS Śląsk Wrocław SA
MKS Sandecja MKS Sandecja