Centrum medyczne - Specjalistyczne badania USG

O pracowni USG

Zdjęcia pracowni

 

Zespół lekarzy

O USG

Badanie USG jest całkowicie nie inwazyjną techniką diagnostyczną, która pozwala na wykrycie większości patologii powodujących ból lub niesprawność.

Nie "inwazyjność" oznacza że nic podczas badania nie oddziałuje z tkankami Pacjenta aby móc je modyfikować.

Najważniejszą zaletą ultrasonografii jest w możliwość wykonania badania dynamicznego czyli w ruchu - można tym samym zobaczyć ruch ścięgien, mięśni wypełniający się żołądek, pracę komór serca etc.

Inna zaletą jest  USG jest łatwość zastosowania - lekką głowicę ultrasonografu  można przyłożyć wszędzie pod dowolnym katem co odbywa się w pozycji wygodnej dla badanego I badającego.

Badanie USG opiera się o technikę detekcji echa odbitego od tkanek - czyli jest to w uproszczeniu technika podobna do tej stosowanej w sonarach głębinowych.  Podobnie zastosowanie znajdują się dźwięki wysokich częstotliwości a skomplikowany układ nadawczy i odbiorczy pozwala na uzyskanie obrazu wnętrza ciała. Naturalną konsekwencją takiej metody sa pewne ograniczenia - dźwięki odbijają się od kości dlatego nie widać ich wnętrza z tego samego powodu nie zobaczymy tkanek położonych „za” nimi, poza tym metoda jest rewelacyjna. Dlaczego ? po pierwsze można dokładnie ( w bardzo dużej  rozdzielczości) zobaczyć tkanki miękkie - rozróżnić z łatwością nerwy , naczynia mięśnie a także ich składowe , ścięgna, powierzchnie kości. USG pozwala bardzo dokładnie ocenić struktury miąższowe – np. Brzucha, zobaczyć  mózg dziecka ( ale nie  dorosłego ( bo czaszka). Możliwe podczas diagnostyki USG badanie dynamiczne znacznie zwiększa ilość informacji jakie dostarcza badanie. Poza tym technika jest dostępna – aparat jest mały, relatywnie tańszy niż TK czy MR i trzecia sprawa - badanie jest naprawdę wygodne bo można je wykonać w każdej pozycji i nie powoduje istotnej ingerencji w ciało pacjenta. Dzięki temu USG jest niezastąpione do badania brzucha, coraz częściej płuc ( zwłaszcza u dzieci), stawów – zawsze jako badanie „pierwszego rzutu” - a niekiedy dostarcza tylu informacji diagnostycznych ze nie wymaga kontynuacji przy użyciu innych technik diagnostycznych.

Dokumentacja i archiwizacja danych

Dokumentacja i archiwizacja danych – szczegółowy opis odpowiednia ilustracja w standardzie DICOM. Pacjent otrzymuje teczkę, opis, płytę , zdjęcia. A wszystkie treści pozostają w naszej pracowni zarchiwizowane w formie elektronicznej i zdjęciowej - w razie potrzeby odzyskanie danych medycznych jest możliwe i proste.

Kontakt z pacjentem

Kontakt z Pacjentem - drogą telefoniczną , drogą mailową. Konsultacja przypadków nagłych - coś się stało ? - możliwość przyspieszonej konsultacji . W przypadkach kiedy okaże się ze potrzebna jest natychmiastowa pomoc spróbujemy znaleźć dla Ciebie miejsce poza kolejnością.

Zaufali nam

Wisła Kraków SSA Wisła Kraków SSA
MKS Cracovia SSA MKS Cracovia SSA
Arka Gdynia SSA Arka Gdynia SSA
Korona Kielce SA Korona Kielce SA
WKS Śląsk Wrocław SA WKS Śląsk Wrocław SA
MKS Sandecja MKS Sandecja