Centrum medyczne - Specjalistyczne badania USG

Elastografia wątroby

Badanie wątroby aparatem Aixplorer

Tkanka wątroby w różnych schorzeniach jak stłuszczenie zwłóknienie czy marskość zmienia swój skład. Komórki wątroby zastępowane są przez nieprawidłową tkankę ( tkankę włóknistą) co powoduje zaciskanie naczyń i nadciśnienie w układzie naczyń brzusznych, a w stadiach zaawansowanych niebezpieczne dla życia powikłania. Choroby te można leczyć, jednak muszą być rozpoznane. Dotychczas najlepszą metodą rozpoznania schorzeń wątroby była biopsja polegająca na wbiciu w miąższ wątroby długiej igły - pobraniu tkanki i jej ocenie pod mikroskopem. Jednak technika ta jest inwazyjna i ryzykowna dlatego wykonywana w warunkach szpitalnych, co wiąże się ze stresem oraz kosztami. Za pomocą aparatu Aixplorer podobne dane jak w biopsji uzyskujemy określając sztywność tanki wątroby. Badanie specjalną dodatkową wiązką ultradźwięków o bardzo małej energii, ale znacznej szybkości rozprzestrzeniania powoduje, że można w czasie rzeczywistym uzyskać bardzo dokładny obraz sztywności wątroby. A to jest realna alternatywa dla biopsji potwierdzona w opracowaniach naukowych. Zmiany takie jak stłuszczenia wątroby, które mogą przejść w niebezpieczne włóknienie wątroby i wreszcie nieodwracalną marskość wątroby mogą być rozpoznane i leczone. Pamiętajmy także że ocena odbywa się pod stałą kontrolą USG - aparat Aixplorer to także pełnowymiarowy ultrasonograf, a nasza najnowocześniejsza głowica pokazuje w procentach jak dobrze zostało wykonane badanie . Dlatego aparat wykazuje wyraźną przewagę w stosunku do innych systemów jak Fibroscan (badanie „na ślepo” bez kontroli USG TABELA poniżej) czy innymi aparatami USG wyposażonymi w elastografię fali ciągłej - (która pozwala na ocenę jedynie jakościową, a nie - bardzo dokładna ilościową jak w aparacie Aixplorer).

Stawiamy na jakość!

Oferujemy Państwu badanie najnowocześniejszym aparatem diagnostycznym dostarczającym maksymalną ilość danych medycznych, a w dodatku bezboleśnie, w optymalnym czasie i po relatywnie niskim koszcie.

Informacje ogólne o badaniu:

Na badanie nie jest potrzebne skierowanie!

Badanie elastograficzne przeprowadza lekarz specjalizujący się w radiologii i diagnostyce obrazowej lub gastrolog.

Obrazy miąższu wątroby i wyniki pomiarów elastograficznych, które są archiwizowane na stacji opisowej w systemie DICOM, a tym samym. Trwale przechowywane w bezpieczny sposób, co oznacza, że mogą być porównane w dowolnym czasie z badaniami wykonanymi w późniejszym czasie.

Obrazy oraz wynik badania mogą zostać nagrane na nośnik USB, płytę CD lub wydrukowane dokumenty. Pacjent standardowo otrzymuje wynik - korelowany ze skalą Metavir ( określającą stopień uszkodzenia wątroby), która stosowana jest - stosowana w ocenie biopsji wątroby.

Metodyka badania wątroby elastografem Aixplorer

Jak to wygląda?

Na skóre nałożony zostaje żel i przyłożona głowica aparatu. Wykonujący badanie lekarz przy pomocy obrazowania USG znajduje obszar wątroby, który najlepiej nadaje się do wykonania pomiarów. Wynik badania, określany jest w kilopaskalach (kPa) i stanowią średnią z czterech pomiarów twardości tkanki wykonach w co najmniej trzech różnych miejscach wątroby. Wynik badania podawany jest jako wartość średnia, minimalna oraz najwyższa określona dla danego miejsca – co jest niezmiernie istotne dla określenia stopnia uszkodzenia narządu. Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne oraz bezbolesne. Przygotowanie Pacjenta jest takie samo, jak do badania USG.

Wskazania do badania wątroby elastografem Aixplorer

- stłuszczenie wątroby,

- uszkodzeniu alkoholowym,

- przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C,

- przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B,

- autoimmunologicznym zapaleniu wątroby,

- choroby dróg żółciowych,

- hemochromatoza

Wykonane mogą być zarówno badania pierwszorazowe jak i porównawcze, które maja na celu ocenę progresji lub ustępowania zmian.

Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne, bezbolesne. Przygotowanie jak do badania USG.

Porównanie badania FibroScan i Elastografii SWE - TABELA

  Fibroscan Elastografia SWE
Ocena włóknienia wątroby tak tak
Ocena stłuszczenia wątroby tak tak
Ocena morfologii wątroby nie tak
Stwierdzenie obecności guzów (rak – HCC) nie tak
Stwierdzenie obecności naczyniaków, torbieli nie tak
Ocena szerokości żyły wrotnej i przepływu w niej nie tak
Możliwość rozszerzenia badania o USG jamy brzusznej nie tak

Zaufali nam

Wisła Kraków SSA Wisła Kraków SSA
MKS Cracovia SSA MKS Cracovia SSA
Arka Gdynia SSA Arka Gdynia SSA
Korona Kielce SA Korona Kielce SA
WKS Śląsk Wrocław SA WKS Śląsk Wrocław SA
MKS Sandecja MKS Sandecja