Centrum medyczne - Specjalistyczne badania USG

Badanie stawu skokowego

Badanie stawu skokowego – staw skokowy jest najniżej położonym połączeniem ruchomym ciała człowieka dźwigającym ciężar ciała dlatego ulega często uszkodzeniom podczas aktywności sportowej czy wypadkom na śliskiej bądź nierównej nawierzchni. Z uwagi na możliwość zobrazowania ( powierzchownie położonych ścięgien i więzadeł ) oceną pierwszego rzutu wnoszącą wiele informacji diagnostycznych jest USG.

Diagnostyka ta jest szczególnie istotna po urazach o charakterze skręcenia kiedy to uszkodzone zostają więzadła stawu - struktury położone powierzchownie których stopień urazu można potwierdzić w badaniu dynamicznym USG oraz 3D . Poza tym badaniem USG ocenić można ścięgna stawu ilość płynu w stawie co ma także znaczenie w zespołach przeciążenia

Lek med. Kamila Sprężak - radiolog
Lek med. Mateusz Gąciarz - radiolog
Lek med. Dominik Drapała - radiolog

Ocena stabilności ścięgien strzałkowych w badaniu dynamicznym USG - stan po urazie.

W rozległych urazów ze złamaniami kostnymi wskazane jest dostarczanie badań RTG lub wykonanie badania RTG przed oceną USG - USG nie penetruje przez powierzchnie kości - ocenia jedynie powierzchnię kostną.

Badanie polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta. Bardzo ważnym elementem jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać wydolność uszkodzonych więzadeł badanie 3D pozwala na ocenę pola powierzchni uszkodzonych włókien.

Zaufali nam

Wisła Kraków SSA Wisła Kraków SSA
MKS Cracovia SSA MKS Cracovia SSA
Arka Gdynia SSA Arka Gdynia SSA
Korona Kielce SA Korona Kielce SA
WKS Śląsk Wrocław SA WKS Śląsk Wrocław SA
MKS Sandecja MKS Sandecja