Centrum medyczne - Specjalistyczne badania USG

Badanie stawu kolanowego

Badanie stawu kolanowego - staw kolanowy jest statystycznie najczęściej uszkadzanym połączeniem ruchomym ciała ludzkiego . Wynika to z jego relatywnie małej ochrony oraz narażenia na obciążania w wielu płaszczyznach. Z uwagi na istotną ilość ścięgien i więzadeł połażonych powierzchownie wokół stawu ocena USG jest bardzo wartościowym badaniem, które w większości przypadków pozwala na dokładną ocenę większości patologii w zakresie stawu. W badaniu USG możliwa jest także ocena zachyłków stawu błony maziowej oraz jej fałdów ( także w badaniu dynamicznym - co pozwala na wykluczenie ew. Konfliktów). Bardziej skomplikowana bywa ocena łąkotek stawu ( róg tylny łakotki bocznej oraz głębiej położone elementy wewnątrzstawowe niekiedy nie mogą być wystarczająco dobrze zobrazowane w badaniu USG. Podobnie skomplikowana z punktu widzenia diagnostyki jest ocena chrząstki stawu która w badaniu USG może być oceniona do około 40 % powierzchni. W przypadku wątpliwości diagnostycznych w zakresie opisywanych obszarów ( łakotki, chrząstka ) niezbędne jest poszerzenie diagnostyki o badanie MR - które „typowo” w takich przypadkach jest rozwinięciem diagnostyki USG.

Lek med. Kamila Sprężak - radiolog
Lek med. Mateusz Gąciarz - radiolog
Lek med. Dominik Drapała - radiolog

W rozległych urazów ze złamaniami kostnymi wskazane jest dostarczanie badań RTG lub wykonanie badania RTG przed oceną USG.

Badanie polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta.

Bardzo ważnym elementem jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać wydolność uszkodzonych więzadeł badanie 3D pozwala na dokładniejszą ocenę łąkotek stawowych.

Zaufali nam

Wisła Kraków SSA Wisła Kraków SSA
MKS Cracovia SSA MKS Cracovia SSA
Arka Gdynia SSA Arka Gdynia SSA
Korona Kielce SA Korona Kielce SA
WKS Śląsk Wrocław SA WKS Śląsk Wrocław SA
MKS Sandecja MKS Sandecja