Centrum medyczne - Specjalistyczne badania USG

Badanie stawu biodrowego

Badanie stawu biodrowego - staw biodrowy jest z jednej strony narażony na mikrourazy (staw „dźwigający masę ciała” ) ale z drugiej dzięki swojemu ukształtowaniu jest bardzo stabilny.

Z uwagi na relatywnie głębokie śródtkankowe położenie powierzchni stawowych - ocena USG tego stawu jest ograniczona – sprowadza się do dokładnej oceny ilości płynu w stawie , oceny obrąbka wyłącznie w części przedniej. Natomiast badanie USG pozwala na bardzo dokładną ocenę mięśni i ich przyczepów w okolicy stawu biodrowego. Ponadto w badaniu USG możliwa jest ocena dynamiczna ( w ruchu) - podczas którego można określić konflikty między ruchomymi elementami stawu. Natomiast precyzyjna ocena samego stawu ( powierzchni stawowych stosunków przestrzennych elementów kostnych oraz wszystkich elementów mięśniowych stawu - możliwa jest w badaniu rezonansu magnetycznego. Wielu informacji dostarcza także badanie RTG - które powinno być wykonane przed oceną USG.

Lek med. Kamila Sprężak - radiolog
Lek med. Mateusz Gąciarz- radiolog

W rozległych urazów ze złamaniami kostnymi wskazane jest dostarczanie badań RTG lub wykonanie badania RTG przed oceną USG.

Badanie USG polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta.

Bardzo ważnym elementem oceny USG jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać konflikty między elementami stawu oraz zachowanie torebki stawu.

Zaufali nam

Wisła Kraków SSA Wisła Kraków SSA
MKS Cracovia SSA MKS Cracovia SSA
Arka Gdynia SSA Arka Gdynia SSA
Korona Kielce SA Korona Kielce SA
WKS Śląsk Wrocław SA WKS Śląsk Wrocław SA
MKS Sandecja MKS Sandecja