Centrum medyczne - Specjalistyczne badania USG

Badanie ręki

Badanie ręki - urazy czy zwyrodnienia ręki najczęściej dotyczą obszaru palców (w tym kciuka). W zakresie palców wszystkie elementy miekkotkankowe położone są powierzchowne co powoduje że można je skutecznie oceniać w badaniu USG. Ponadto w badaniu USG można wykonać badanie w ruchu co pozwala oceniać czynność ścięgien ich aparatu stabilizującego stawów oraz wydolność troczków ścięgien. Bardzo istotna jest ocena zapalenia stawów oraz ścięgien powstałych z powodu przewlekłych stanów zapalnych jak w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów - określenie zaawansowania choroby i postępów leczenia jest najprostsza i bardzo powtarzalna w badaniu USG.

Lek med. Kamila Sprężak - radiolog
Lek med. Mateusz Gąciarz- radiolog

Badanie USG palców polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania ze strony Pacjenta.

Bardzo ważnym elementem oceny USG ręki jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać ruchomość ścięgien oraz badanie Dopplerowskie za pomocą którego można określić obecność i ewentualne nasilenie stanów zapalnych.

Zaufali nam

Wisła Kraków SSA Wisła Kraków SSA
MKS Cracovia SSA MKS Cracovia SSA
Arka Gdynia SSA Arka Gdynia SSA
Korona Kielce SA Korona Kielce SA
WKS Śląsk Wrocław SA WKS Śląsk Wrocław SA
MKS Sandecja MKS Sandecja